Zablokovaná IP adresa

Občas se stane, že poštovní program odmítne odeslat e-mail, případně se obratem vrátí nazpět. Často je problém v blokované IP adrese, pomocí které jste právě připojeni k internetu. Tento článek ji sice neodblokuje, ale poradí, co dělat dál.

Jak se blokovaná IP adresa projevuje

Nemožnost odeslání pošty je nepříjemná věc, kterou poznáte:

  • nedaří se odeslat elektronickou poštu, nastavení je v pořádku, doteď to fungovalo
  • poštovní program místo odeslání e-mailu zobrazí chybovou hlášku ve smyslu "Server pro odchozí poštu odmítl spojení", "Connection refused", a podobně
  • nebo se e-mail odešle, ale vrátí se nazpátek, chybová hláška v něm obsahuje něco jako "Your IP is blocked", "IP 222.22.222.22 is on blacklist", atd.

Níže se podíváme na to, co to vlastně znamená, jak to ověřit a co s blokovanou IP dělat.

Co je IP adresa

IP adresa je jakési číslo připojení k internetu, má tvar čtyř 1-3triferných čísel oddělených tečkami (192.168.0.0, 200.82.103.112, apod.). Konkrétní IP adresu máte přidělenou od Vašeho poskytovatele internetu.

Pokud máte notebook a připojujete se s ním na různých místech, máte na každém místě jinou IP adresu. Ale i pokud máte pořád jedno připojení (domácí wi-fi, ASDL modem, připojení přes mobil), záleží vždy na poskytovateli internetu, jakou IP Vám přidělí. Může být vždy stejná, ale může být při každém spojení jiná, to záleží jen na poskytovateli.

Tento systém může zapříčinit, že pokud je jedna z Vámi používaných IP adres zablokovaná, při připojení přes ni máte problémy s odesíláním pošty. Přitom jindy/jinde vše funguje.

Proč se IP adresy blokují

Zablokování IP adresy je obrana internetových serverů proti možným rizikům. Jde například o zablokování IP adresy uživatele, který odesílal nevyžávanou poštu. Nebo o problémy zavirovaného počítače, který se pokouší na internetu provádět podivná spojení.

Blokování IP adresy je obvykle na 24 hodin a pak automaticky dojde k odblokování. Je to právě proto, že změnou připojení se změní i IP adresa a původní není nutné blokovat donekonečna. Bohužel v průběhu těch 24 hodin se přes ni můžete připojit i Vy.

Jak ověřit, jestli mám zablokovanou IP adresu

Na internetu jsou různé nástroje, které prohledají všechny běžně používané seznamy blokovaných adres (tzn. blacklisty) a zobrazí informace, jestli je v nich IP evidovaná.

Doporučujeme tento nástroj a postup:

  • přejděte na stránku nástroje od dnsqueries.com
  • v levém horním rohu vidíte svoji aktuální IP adresu (Your current IP is)
  • klikněte na ni a zvolte možnost Check on RBLs
  • níže ve stránce se zobrazí přehled Results for check on ..IP...

Co znamenají výsledky:

  • zelená fajvka je v pořádku, Vaše IP v tomto blacklistu není
  • červený křížek znamená, že byl záznam nalezen a v tomto blacklistu opravdu jste
  • pokud se takovým blacklistem řídí poštovní server, e-maily od Váš může odmítat

Co se zablokovanou IP adresou dělat

Protože IP adresu máte přidělenou od poskytovatele připojení (tedy od toho, komu platíte účty za internet) a jejím správcem je on, musí problém vyřešit poskytovatel internetu.

  • zavolejte svému poskytovateli internetu
  • sdělte mu, že Vám nejde odesílat pošta a Vaši IP jste našli v blacklistu
  • požadujte po něm, aby zajistit její odstranění z blacklistu
  • ještě lepší řešení je, aby Vám obratem přidělil jinou IP
  • nespokojte se s radami o přenastavení pošty

Z dlouhodobého hlediska je nejvýhodnější mít od poskytovatele internetu přidělenou stálou IP adresu, kterou nevyužívá níkdo jiný. Jen tak zajistíte, že nebude přidělena jiným uživatelům, kteří na internetu škodí. Většina poskytovatelů tuto možnost nabízí.

Chci web od LTweb!

Pojďme se setkat, rádi Vám pomůžeme.

Ukázat naše práce Kontaktujte nás
Jméno
E-mail
Telefon
Zpráva